Beşiktaş Futbol Kulübü

Türkiye tarihinin ilk spor kulübü bilindiği gibi siyah beyaz renkleri ile Beşiktaş’tır. Kulüp her ne kadar Jimnastik kulübü olarak kurulmuş olsa da zaman içinde futbolun ön plana çıkması ile bu branşa daha fazla yönelmiştir. Tarihinde oldukça başarılı dönemleri olan siyah beyazlıların hem lokal hem de uluslararası arenada da pek çok zaferi bulunuyor. Elbette yeni jenerasyon adına futbol ve kulüplerden olan beklentinin değiştiğini de söylemek mümkün. Beşiktaş Futbol Kulübü yine zamana ayak uyduran ve kendi gelişimini organizasyon içerisinde net gösteren camiaların başında gelmektedir.

Haliyle insanların da artık mahalle takım zihniyetlerinden öte göz önünde olan kulüplere daha yakından ilgi gösterdiğine tanıklık etmekteyiz. Bu aşamada kulübün temellerinin atıldığı ilk dönemlere de yakından ışık tutmak gerekiyor.

Beşiktaş Nasıl Kuruldu?

Günümüz dünyasında her şeyin çok basit hale geldiğini ve neredeyse teknoloji sayesinde insanların anlık olarak oyunlarda dahi kulüp kurabildiğini gözlemleyebiliyoruz. Peki dönemin şartlarında, savaş ile iç içe olan bir dünya oluşumunda Beşiktaş nasıl kuruldu?

Aslında bunu tarih sayfalarında da derin analizler eşiğinde okumak çok daha verimli sonuçlar ile buluşmanıza katkıda bulunacaktır. 3 Mart 1903 günü kuruluşu açıklanan siyah beyazlı camia yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi bir spor yuvası olarak Türk tarihine giriş yapmıştır. 1911 senesinde ise gençlerin ilgisinin futbola yönelmesi ile siyah beyazlılar bir futbol takımı kurma kararı aldılar. Kurucu olan Ahmet Şerafettin’in katkıları sayesinde de resmi olarak faaliyetlerine başlamış oldu.

Beşiktaş En Çok Forma Giyen Oyuncular

Elbette bir camianın gelişiminde ve göz önünde olmasında en çok pay sahibi olan bireylerden birileri de sporcularıdır. Beşiktaş en çok forma giyen oyuncular olarak göz atıldığı zaman da hala Türk futboluna yön veren isimlerin başı çekmiş olduklarını gözlemleyebiliyoruz. Rıza Çalımbay 265 defa siyah beyazlı formayı üzerine geçirmesi ile bu alanda ön plana çıkıyor.

Kariyeri boyuncu başka takımda forma giymemesi de Çalımbay’ı kulübün efsaneleri arasına rahatlıkla sokabilir. Beşiktaş stadının ilk golünü atan Süleyman Seba’yı da bu anlamda anmadan geçmenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Hem semt takımı olması hem de tutkulu camiası ile 119 yıldır siyah beyazlılar spor tarihinde önemli bir yere sahip.

Yorum yapın