Dünyanın En Eski Futbol Takımı

Futbolun belirleyici yanlarından bir tanesi de içerisinde çeşitli romantizmi ve hikayeleri barındırmasıdır. Nitekim insanları birleştiren ve aynı amaç için destek olmayı sağlayan da futbol kulüpleri olduğunu söylemek yanlış bir yaklaşım olmayacaktır. Dünyanın en eski futbol takımı da insanların tarihi bilgisine katkıda bulunacağı olgulardan bir tanesidir. Sheffield Futbol kulübü dünya topraklarında en eski takım olarak lanse edilmektedir.

İngiltere’nin kuzeyinde 1857 senesinde kulüp adına da farklı yakıştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Özellikle kulübün bu sıfatı hak etmiş olması ve dünyanın da bunu kabullenmiş bir yaklaşımda bulunması takıma gönül verenlerin de gurur duymasını sağlayacak olan unsurlardandır. Kulübün herhangi bir okula bağlı olmadan kurulmuş olduğu bilgisini de vermiş olalım. Zira asırlar önce takımlar bu şekilde kurdukları bağlantılar sayesinde futbol tarihine adım atıyorlardı.

Dünyanın En Eski Spor Kulüpleri

Sporu sadece futbol olarak değerlendirmenin pek makul bir süreç olduğunu düşünmemek gerekiyor. Yukarda da değinmiş olduğumuz üzere bağdaştırıcı yönünün olması spor branşlarının ortak amacı olarak gözükebilir. Dünyanın en eski spor kulüpleri de futbol dışında yönelmiş oldukları spor dalları ile ön plana çıkıyorlar.

İzmir Futbol Kulübü, Calcutta Kriket ve Futbol Kulübü, Buenos Aires Futbol Kulübü, Sacremento Kings bunlar arasında sayabileceğimiz oldukça değerli camialar olarak dikkat çekiyor. Görüldüğü üzere futbolda Sheffiled’ın almış olmuş lakap farklı branşlarda da farklı takımlara gitmiş durumda.

İlk Kurulan Türk Takımı

Tabii ki dünya üzerinde bu gelişmeler yaşanırken ülkemiz adına da bu araştırmaların yapılmasını doğru olarak betimleyebilir. Her ne kadar göz önünde olan ve hala faaliyetlerine spor alanında devam eden Beşiktaş bu kategori için uygun tanımlama gibi görülse de aslında öyle değil. Bilindiği gibi siyah beyazlılar 1903 yılında resmi olarak kuruluşunu açıklamış ve bir jimnastik kulübü olarak yoluna devam etmeye başlamıştır.

Ancak Beşiktaş’tan 2 yıl önce kurulan Siyah Çoraplılar takımı Türk tarihinin ilk takımı olarak kaynaklarda açık şekilde bulunuyor. Dolayısı ile bilgileri tazelemeniz açısından bu kulübü yakından tanımanızı ve 1901 yılında takımın resmen spor dünyasına giriş yaptığını bilmenizi isteriz.

Yorum yapın