Futbol Penaltı Kuralları

Asıl adı penaltı atışı olan penaltı şüphesiz ki adrenalin seviyesinin en yüksek noktada olduğu anlara da ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak insanların hücum eden takım için en kolay gol yöntemi olarak bakış açısı olsa da farklı donelerin bu anlamda öne çıktığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü nabzın yükselmesi ve kaleci ile baş başa kalınması penaltı atışını kullanacak oyuncu adına gerilimin de bir ivme halinde artmasına zemin hazırlayabiliyor. Penaltı kuralları her ne kadar her sene güncelleniyor olsa da genel olarak oldukça basit maddelerden oluşmaktadır.

Bunlardan bir tanesi penaltı atışını yapacak olan oyuncunun topu beyaz noktanın dışına çıkarmamasıdır. Savunma yönünde olan kaleci için ise dikkat edilmesi gereken detay ayakların çizgi dışında olmaması. Zira böyle bir kurtarış yapılır ve ihlal tespit edilirse penaltı atışının tekrar kullanılması gerekiyor.

Penaltı Vuruşu Nasıl Yapılır?

Her oyuncun kendisine özgü olarak yapmış olduğu bir penaltı atma stili olduğundan söz etmek gerekiyor. Ters köşeyi tahmin etme, Panenka penaltısı, kalenin daha yüksek yerine vurma veya klas dokunuş ile penaltı pası da bunların arasında sayabileceğimiz niteliklerdendir.

Futbol severlerin çok hatırlamasa da penaltının pas olarak kullanabileceğine dair de soru işaretleri olabiliyor. Bunun örnekleri yakın futbol tarihi içerisinde görmek mümkün. Yani penaltıyı kullanmak üzere topun başında olan bir oyuncu farklı arkadaşına pas şeklinde topu bırakarak onun gol atmasına katkıda bulunabilir. Elbette bunun sağlıklı şekilde gerçekleşmesi de kurallar dahlinde vuku bulacaktır. Burada yapılan bir ihlal bu sefer savunma takımının lehine verilecek olan karar ile sonuçlanabiliyor.

Temdit Penaltısı Nedir?

Penaltı çeşitleri arasında farklı ön ad ya da sıfatlara sahip olan tanımlamalar olduğuna da tanıklık edebiliyoruz. Bunların başında da temdit penaltısı gelmektedir. Hemen hemen herkesin bu dakikadan sonra belki de yeni keşfedeceği bir bilgiye de burada yer vermek istedik. Temdit penaltısı nedir?

Beraberliğin bozulmadığı ve bir takımın galip gelmesinin şart olduğu maçlarda seri penaltılar yapılmaktadır. Diğer oyuncuların orta sahada toplandığı yani kaleci ve atışı yapacak olan oyuncu dışında kimsenin olmadığı bu penaltılara verilen isim temdittir.

Yorum yapın