Dünya Kupası’nda ilk Türk Hakem

Dünya kupası denildiği zaman futbolun en önemli organizasyonlarından ilkinin sizler ile buluştuğunu tahmin edebiliyorsunuz. Hem takımların yaratmış olduğu atmosfer hem de pek çok farklı tarihi bilginin olması da bu organizasyona aslında çok daha fazla değer verilmesi gerektiğini de bizlere gösteriyor. Türk futbol tarihi açısından da elbette dünya kupalarının belirli özellikleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Dünya kupasında ilk Türk hakem bilgisi de bu yönden önem arz edecektir. 1974 senesinde düzenlenen kupa şöleninde görev almayı başaran Doğan Babacan farklı bir açıdan da tarihin tozlu sayfalarında yer edinmeyi başarmış durumda. Öyle ki sistemlerin ve kuralların değişmesi de günümüz dünyasında aslında bu olayların çok daha çekici olduğunu da bizlere kanıtlıyor.

Doğan Babacan Kimdir?

Söz etmiş olduğumuz gibi hem oyunculuğu hem de hakemliği ile ön planda olmayı başaran en önemli isimlerden bir tanesi Doğan Babacan’dır. Göstermiş olduğu kartlar ortaya koymuş olduğu otoriter tavır nedeniyle de pek çok ülkenin dikkatini çeken başarılı hakemin kariyeri de oldukça renkli.

Münih’te düzenlenen 1972 Olimpiyat Oyunları ile uluslararası deneyim kazanmaya başlayan Babacan 1974 Dünya Kupası’nda da görev alarak ülke tarihinin en kıdemli unvanlarından birine ulaşmayı başarması ile biliniyor. Buna ek olarak, 1975’te yönetmiş olduğu UEFA Süper Kupası, 1977’de Şampiyon Kulüpler Kupası yarı final müsabakası ve 1978 UEFA yarı finali de kariyerinin mihenk taşlarının başında gelmektedir. Doğan Babacan ayrıca 10 yıl FIFA kokartı taşıması ile bu anlamda Türk hakem camiasına önemli bir ışık tuttu.

Dünya Kupası’nda ilk Kırmızı Kart

İnsanların futbol dünyasında bilmiş oldukları aslında ne kadar sınırlı. Her yeni gün, her okuduğumuz içerik veya her yaptığımız araştırma da bize oldukça ilginç bilgileri sunabiliyor. Örneğin kırmızı kartın ortaya çıkışı, uygulanışı ve bunun bir Türk hakem tarafından ilk kez Dünya Kupası’nda gösterilmiş olması eminiz ki sizleri de kısa süreli şaşkınlığa uğratacaktır.

1970 yılında yönetmeliğe giren kırmızı kart uygulaması o sene oynanan maçların hiçbirinde kullanılmadı. Doğan Babacan ise yönettiği maçta Şili takımının yıldızı Carlos Caszely’e kartını kullanarak futbol efsaneleri arasında yerini rahatlıkla aldı.

Yorum yapın