İngiltere Milli Futbol Takımı

Futbolun beşiği olarak lanse edilen ve sahip olduğu liglerde oynanan kalite oyun ile de ön plana çıkan İngiltere milli takımlar düzeyinde yeterli başarıyı gösterememesi ile de biliniyor. Her zaman çok kaliteli oyuncuları ve teknik adamları olmasına rağmen İngiltere milli futbol takımı uluslararası alanda gereken başarıyı elde edememiş bir takım olarak karşımıza çıkıyor.

Bilindiği üzere dünyanın en pahalı ligi ve oyuncuları da İngiltere topraklarında boy göstermeye devam ediyor. Hem ligin oldukça cazibeli olması hem de sadece saha içinde odaklanılmış olması bu tanımlamayı yapmamız için yeterli doneler olarak gözükebilir. İngiltere milli takımının uluslararası organizasyonlarda temsil edilen en eski milli takım olduğunu bu aşamada belirtmiş olalım. Zira takım 1872’de kurulması sayesinde bu unvanı da elinde bulunduruyor.

İngiltere Milli Takım Başarıları

Tabii ki bu noktada takımın elde etmiş olduğu başarılar ya da almış olduğu renkli sonuçların da önem konusu olduğunu söylemek gerekiyor. İngiltere milli takım başarıları arasında göze çarpan iki farklı olay bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Avrupa Şampiyonası’nda finale çıkma başarısı olarak lanse edilebilir.

Bunun yanı sıra 1882 yılında İrlanda’yı 13-0 yenme başarısı da ülkenin değer verdiği statüler arasında rahatlıkla yerini alıyor. Gerek futbolcuları gerekse de teknik ekip arasında uyumu yakalamayı başardıkları zaman oldukça farklı skorların alınmış olduğunu da İngiltere tarihinde gözlemleyebiliyoruz. Yakın zamanda buna benzer bir hikaye yazılır mı, göreceğiz.

İngiltere Dünya Sıralaması

Düzenlenmiş olan organizasyonlara katılım başarısı ve turnuvalarda elde edilen sıralama tabii ki takımların milli düzeyde nerede konumlandığını da bizlere gösterebiliyor. İngiltere dünya sıralaması olarak bakıldığı zaman mevcut haliyle 5. Sırada kendine yer bulmayı başarmış durumda.

Brezilya, Almanya ya da Arjantin gibi üst düzey başarıları olmamasına karşı milli takımı buraya taşıyan ise oyuncu değerleri olabiliyor. Bilindiği gibi FIFA sadece elde edilmiş olan kupalara değil aynı zamanda oyuncuların maddi değerlerine de sıralama için kriter olarak bakabiliyor. İngiltere’de sahip olduğu kaliteli oyuncular sayesinde bu listenin üst bölmesinde yerini sabit hale getirmeyi başarmış bir ülke olarak gözler önünde bulunuyor.

Yorum yapın