Futbolda Kaleci Kuralları

Dünyanın en çok izlenen ve seyir zevki yüksek olan spor branşlarından bir tanesi de futboldur. Tabii ki her mevkiinin ve rolün önemi olsa da belirli sporcuların bu dal için çok daha ön planda olduğunun da kabul edilmesi gerekiyor. Kalecilik yine buna örnek olarak gösterebileceğimiz pozisyonlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bu pozisyonun da kendine has olan kuralları sayesinde daha bir anlam ifade ettiğini de söylemek yanlış bir yaklaşım modeli olmayacaktır. Futbolda kaleci kuralları başlığı da tam olarak bu yüzden önem arz ediyor.

Aslında herkesin aşina olduğu ancak detaylı bilgiye sahip olunması gerektiği de bu şekilde tanımlanabilir. Basit olarak ceza sahası için belirlenen çevre dışında kalecilerin elle topa temas etme hakları bulunmuyor. Onun dışında özellikle duran toplar atıldığı zaman kalecilerin kendi bölgelerinde dokunulmaz olduklarının da altını çizmiş olalım.

Dünya’da Önemli Kaleciler

Bu mesleği icra eden ve dünya üzerinde başarılı bir şekilde bunu yıllarca yapan kaleci sayısının da oldukça fazla olduğu göze çarpan olgulardan bir tanesidir. Dünya’da önemli kaleciler listesine bakıldığı zaman da pek çok milletten farlı takımlarda oynamış olan kalecilerin olduğunu görebilmek oldukça mümkün.

Buffon, Barthez, Casillas, Van der Sar, Oliver Kahn, Julio Cesar, Lehmann, Reina bir çırpıda kala gelen ve hafızalarda yer etmeyi başarmış olan kaleciler olarak dikkat çekiyor. Hemen hemen her ülkenin de en azından bir değerli kaleci çıkartmış olduğuna bu şekilde tanıklık etmemiz de kolaylaşıyor.

Futbol Oyun Kuralları

Sadece kalecilik mesleği için değil aynı zamanda futbolun genel yapısı içerisinde de dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu söylemek gerekiyor. Futbol oyun kuralları içerisinde kalecilere düşen paydanın çok basit ve anlatılabilir olduğundan söz etmiştik.

Bunun dışında oyunun genelinde de yine insanlar pek çok kurala hakim olabiliyorlar. Sahanın boyutundan taç atışına kadar her şey bir düzen ve disiplin içerisinde vuku buluyor. İnsanlar da izlerken bu kuralların bilincinde olarak her pozisyonu ayrı ayrı değerlendirebiliyorlar. Kalecilik için de geçerli olan bu kurallar oyunun daha farklı kitlelere ulaşmasına zemin hazırlıyor.

Yorum yapın